جایگزینی

من هیشه شیر می خورم.روزی یک لیوان .در دسرها و غذاها هم ازشیر استفاده می کنم.همیشه شیر مدت دار استریلیزه می خریدم چون هم احساس می کردم که مزه اش بهتر هست ،هم اگر چندروز توی یخچال می ماند، خراب نمی شد.

تا اینکه ...

نصف یک بطری از این شیر دریخچال مانده بود که ما رفتیم مسافرت.یادم رفته بود آن  را استفاده کنم.وقتی بعد از یک هفته برگشتیم ،شیر که ازیک هفته قبلش هم درش باز بود،کاملا سالم مانده بود.تصمیم گرفتم استفاده اش نکنم و بگذارم ببینم کی خراب می شود.تقریبا یک ماه دیگر هم گذشت و شیر همچنان سالم بود.

آیا شیری که خراب نشود و فاسد نشود و بوی بد نگیرد،شیر است؟مسلما نه.

نتیجه این شد که دیگر  نه شیر مدت دار نه شیر بطریی و نه شیر پاستورزه نمی خرم.

می روم لبنیات یزدی.یک کیلو شیر باز می گیرم.می آیم خانه و آن را با چوب دارچین و دوقاشق شکر بیست دقیقه می جوشانم و تند تند می خوریمش تا تمام شود اینقدرکه خوشمزه است و دیگر هیچ مواد نگهدارنده ای از طریق شیر به بدنمان نمی رسانیم.

 

/ 19 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زری گُلی

عزیزم هیچی سر جاش نیست! یکی از اقوام دور ما که در کارخونه قند مشغول به کاره به حدی از شرایط بغرنج اونجا شاکیه که سالهاست دیگه قند نمیخوره.

somi

جالبه چون دقیقا این کارمنه برام جالبه که چرا خیلیا نمیدونن چجوری موادغذاییو مصرف کنن شما شیرو میذارید جوش بیاد سرمیره سریع خاموش نکنید زیرشو کم کنید تا کف بخابه باحرارت کم بذارید یه ربع بمونه این میشه پاستوریزه 'توجه داشته باشید آلودگی ثانویه شیر به مراتب خطرکمتری از نگهدارنده ها داره

منم لیلی

دارچین و شکر!!![سوال]

میترا

نوش جان

نبات

سلام لورا جون خیلی خوبه که آدم از تغذیه سالم و طبیعی استفاده بکنه فقط لطفاً حواست به تب مالت باشه چون من در جریان چیزهایی که گاوا میخورن هستم و باید خیلی مواظب باشی و از جای مطمئن تهیه بکنی عزیزم

نسیم

به به....منم از امروز همین کارو میکنم

نارسی

ولی آخه لورا شیرهای باز مزه خوبی ندارن اصلا ... بابای من هم گاهی شیر باز میخره ولی چون ما دوست نداریم و غر میزنیم پشیمون میشه از خرید بیچاره ... من که کلا خیلی وقته شیر رو گذاشتم کنار و در هفته شاید یک یا دو بار بخورم و مامان هم هی میگه پوکی استخوان میگیری آخر تو [ناراحت]

رستگار

من هم دلم شیر محلی میخواد...خونه مامانم که بودم ماهی یکی دوبار شیر محلی می خریدن...اما همسر تنبل من الان 5 ماهه میخواد بره دامداری شیر محلی بگیره:( من عاشق شیرم:)

پاییز

کار خیلی خوبی کردی دوست من اگه بتونی باشیر محلی ماست و پنیرتم درست کنی عالی میشه

ریحانه

http://motherlydays.blogfa.com/post-374.aspx یه سر اینجا بزن... در مورد شیر و بقیه مواد غذایی اطلاعات خوبی داره...